advertise

دوره های لینوکس LPI

در بین متخصصان فناوری اطلاعات (IT) از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. دلیل استقبال از دوره های Linux این است که لینوکس همچنان در حوزه رایانه جزو ابر قدرت ها و نام های شناخته این بازار به حساب می آید. طبق گزارشی که W۳Techs برای سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است بیش از ۵۰ درصد سهم بازار مربوط به وب سرور، به Linux اختصاص دارد.

لینوکس

طبقه بندی مدارک لینوکس (Linux)

مدارک لینوکس دارای طبقه بندی ساده ای می باشند و از سه مدرک LPIC۱، مدرک LPIC۲ و مدرک LPIC۳ تشکیل شده اند و شما برای اخذ هر یک از این مدارک می بایست یک یا دو آزمون چند گزینه ای را پشت سر بگذارید. لازم به ذکر است که مدارک LPIC هر کدام به مدت ۵ سال دارای اعتبار می باشند
همانطور که کاملا مشخص است شروع کار متقاضیان مدارک لینوکس با دریافت مدرک LPIC۱ و شرکت در دوره های آموزش لینوکس آغاز می شود و شما می توانید با حضور در دوره لینوکس LPIC ۱، خود را برای شرکت در آزمون بین المللی لینوکس آماده سازید.
به همین ترتیب شما می توانید با شرکت در دوره لینوکس LPIC ۲ یک گام دیگر در جهت تکمیل مدارک خود برداشته و با گذر از مدرک سطح ابتدایی لینوکس (LPIC-۱) نسبت به اخذ مدرک سطح متوسط Linux یعنی LPIC۲ اقدام کنید. حضور در دوره آموزش لینوکس مقدماتی پیش نیازی ندارد اما ما به شما علاقه مندان حضور در این دوره ها توصیه می کنیم تا از پیش با مفاهیم مطرح شده در دوره +Network آشنایی داشته و یا این دوره را گذرانده باشید.


دوره آموزش لینوکس مقدماتی (LPIC۱)
مقدماتی (LPIC۱) در بین مدارک ارائه شده توسط موسسه حرفه ای لینوکس (Linux Professional Institute) یا به اختصار LPI، به عنوان مدرک سطح ابتدایی (junior-level) ورود به حوزه لینوکس شناخته می شود. متقاضیان دریافت این مدرک می بایست دو آزمون بین المللی لینوکس به نام های آزمون ۱۰۱ و آزمون ۱۰۲ را پشت سر بگذارند.

آزمون ۱۰۱ LPIC۱
به مباحثی از قبیل معماری سیستم لینوکس، مدیریت ابتدایی، دستورات GNU و Unix، دستگاه ها و نیز فایل سیستم ها می پردازد. 
۱۰۲ LPIC۱

علاوه بر سنجش مهارت شما در زمینه سفارشی سازی و استفاده از محیط پوسته، نوشتن و اجرای اسکریپت ها، مدیریت دیتابیس و اجرای فرمان های SQL، دانش شما در زمینه آشنایی با چگونگی پیکربندی تنظیمات برای تعامل با کاربران دسکتاپ، انجام وظایف مدیریتی مربوطه، مدیریت خدمات سیستم، ایجاد ارتباطات شبکه و ایمن سازی سیستم ها لینوکس را نیز به آزمایش می گذارد.


فرصت های شغلی دارندگان مدارک لینوکس

اگر به طور خلاصه بخواهیم به فرصت های شغلی دارندگان مجموعه مدارک LPI Linux اشاره کوتاهی داشته باشیم باید بگوییم که این افراد در پست هایی همچون ادمین سیستم، ادمین شبکه، مهندسین سیستم و متخصصین پشتیبانی فنی به فعالیت خواهند پرداخت. البته در بین دارندگان مدارک لینوکس گاها افرادی هم به چشم می خورند که هدف شان از دریافت این مدارک فعالیت در حوزه امنیت سایبری و نیز انجام امور آموزشی می باشد.